LEPSZE NIŻ NOWE: tworzymy centra i sieci naprawy i ponownego wykorzystania
W kwietniu 2011 roku oficjalnie zainaugurowano projekt CERREC – Centra i Sieci Naprawy
i Ponownego Wykorzystania. CERREC realizowany jest w ramach Programu Europa Środkowa, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
9 partnerów z 7 krajów Europy Środkowej (Austria, Niemcy, Czechy, Węgry, Włochy, Polska
i Słowacja) postanowiło stawić czoła wyzwaniu, jakim jest spełnienie wymogów znowelizowanej Europejskiej Ramowej Dyrektywie Odpadowej, która wkrótce powinna zostać zaadoptowana do prawa krajowego i wcielona w życie przez kraje Wspólnoty. Partnerem wiodącym przedsięwzięcia jest Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Mid-Tyrol (ATM) z Austrii.
Do zainicjowania rozwoju polityki ponownego użytkowania produktów potrzebne jest zaangażowanie wszystkich zainteresowanych stron na poziomie krajowym i ponadnarodowym. Zadaniem projektu CERREC jest stworzenie międzynarodowej grupy ekspertów, którzy podzielą się swoją wiedzą, dobrymi praktykami i rozwiązaniami stosowanymi w zakresie zarządzania gospodarką odpadami.
Ponowne użycie jako nowy sposób gospodarowania odpadami
W znowelizowanej Dyrektywie Odpadowej zaproponowano nowy sposób gospodarowania odpadami –„przygotowanie do ponownego użycia”, czyli wytwarzanie z nich produktów „second-hand”. Ramowa Dyrektywa Odpadowa powinna zostać zaadoptowana do prawa krajowego do 12 grudnia 2010 roku. Wprowadzenie w życie jej postanowień oznacza w praktyce stworzenie w całym kraju sieci i centrów napraw i ponownego wykorzystania odpadów.
Projekt CERREC ma ambicję stać się jednym z narzędzi wspierających wdrażanie nowych metod zagospodarowywania odpadów. Chcemy, aby ponowne wykorzystanie odpadów stało się główną metodą ich zagospodarowywania.
O projekcie
Głównym celem projektu CERREC jest zapewnienie narzędzi, stworzenie strategii oraz promowanie ponownego wykorzystania odpadów i związanych z nim wymagań znowelizowanej Ramowej Dyrektywy Odpadowej. Nowe centra naprawy i ponownego wykorzystania odpadów powinny być dostosowane do konrektnej sytuacji każdego z krajów partnerskich, biorących udział w projekcie. W tym głównym zamierzeniu kryją się również takie zagadnienia, jak: ograniczenie ilości odpadów, ograniczenie eksploatacji zasobów naturalnych, przedłużenie cyklu życia produktu oraz tworzenie nowych miejsc pracy i niwelowanie różnic społecznych.
Aby ułatwić realizację tych celów w trakcie trwania projektu powstaną przewodnik po standardach jakości, podręcznik opisujący system akredytacji, projekty centrów napraw i ponownego wykorzystania. Będą one rezulatem wymiany doświadczeń i wspólnej pracy podczas międzynarodowych spotkań i wizyt studyjnych.
Najważniejsze działania
- określenie warunków do wdrożenia postanowień Ramowej Dyrektywy Odpadowej w zakresie tworzenia centrów i sieci napraw i ponownego wykorzystania na poziomie krajowym (dobre praktyki, rynki niszowe, spotkania z zainteresowanymi stronami, sieciowanie, zdefiniowanie cyklu przetwarzania odpadów)
- identyfikacja najważniejszych grup i instytucji zaangażowanych w gospodarowanie odpadami na poziomie krajowym i ponadnarodowym oraz włączenie ich w działania projektowe
- stworzenie procedury akredytacji i standardów jakości dla centrów i sieci napraw
- i ponownego wykorzystania oraz dla produktów second-hand
- przygotowanie zestawu narzędzi kompatybilnych z Ramową Dyrektywą Odpadową, prawodawstwem krajowym oraz potrzebami regionalnymi dla centrów i sieci (podręczniki, strategie, przykłady dobrych praktyk)
CERREC online
Informacje nt. projektu można znaleźć na naszej stronie internetowej www.cerrec.eu.